City of Toronto  

Living in TorontoDoing businessVisiting TorontoAccessing City Hall
 
All news releases
Last 30 days
By month
Search
   
Newsroom
   
Archived news release by year
  2013
  2012 - 2011 - 2010
  2009 - 2008 - 2007
  2006 - 2005 - 2004
  2003 - 2002 - 2001
  2000 - 1999 - 1998
   
RSS identifier linked to feed RSS
   
   
 
October 15, 1998
Dundas Square Design Competition Narrowed to Six Finalist Teams
  
The five-member evaluation committee for Stage I of the City of Toronto's
Dundas Square design competition has narrowed the entrants to six finalist
teams. They are:

Team 1 Sterling Finlayson Architecture - Architecture and Urban Design, Prime Design Consultant Robert Fones - Visual Artist Rina Greer - Public Art Consultant Corban and Goode - Landscape Architecture and Urbanism Team 2 Oleson Worland Architects - Architect, Prime Design Consultant Michael Hayden - Light Artist Millie Chen/Warren Quigley - Artist Horst Dickert - Horticulturalist Dan Euser - Water Architect/Landscape Architect Team 3 Ian MacDonald Architect - Architect, Prime Design Consultant Steven Andrews - Public Artist Blackwell Engineering Limited - Structural Engineer James Floyd Landscape Architect - Landscape Architect Team 4 Bregman + Hamann Architects - Architect, Prime Design Consultant Ferris and Quinn - Landscape Architect Karen Mills - Art Consultant Yolles Partnership Inc. - Structural Engineeer Carinci Burt Rogers - Electrical Engineer Team 5 Brown and Storey Architects - Architects and Urbanists, Prime Design Consultant Ecological Outlook - Landscape and Horticultural Design Blackwell Engineering Limited - Structural Engineer Dyan Marie - Artist studioblackblox - Architectural Technologists, Designers Adrian Blackwell - Sculptor, Design Collaborator Beth Kapusta - Architecture Critic, Design Collaborator Team 6
Kohn Shnier Architects - Architect, Prime Design Consultant
Micah Lexier - Fine Artist
Dan Euser - Fountain Consultant/Landscape Architect
David Bowick - Structural Engineer
Jim Snelgrove - Electrical Consultant
Karl H. Rueping - Mechanical Consultant

The design competition's professional advisor, Joe Berridge of Urban Strategies
Inc., said that the committee "had a difficult time arriving at a short list
because of the large number of submissions and the very high calibre of so
many."

The evaluation committee was made up of: Robert Glover, Director, Urban
Design, City of Toronto; Gary Michael Dault, Adjunct Associate Professor,
Faculty of Architecture, Landscape and Design, University of Toronto, and
Architecture Critic for the Globe & Mail; Eric Haldenby, Director, University
of Waterloo School of Architecture; and Ron Soskolne, architect and
Toronto-based consultant, and Program Director for the Yonge Street
Regeneration Program; and Joe Berridge.

In response to the announcement of the design competition in early September,
48 submissions - local, national and international - arrived to meet the
October 8 deadline. The two-stage competition was open to professionals, firms
or teams, provided that at least one member was a full member in good standing
of the Ontario Association of Architects or the Ontario Association of
Landscape Architects or had equivalent standing in another jurisdiction.

The six finalist teams will move on to Stage II. Each team receives an
honorarium to prepare a design submission which will be evaluated and judged by
an international jury. Gary Michael Dault, Eric Haldenby and Ron Soskolne will
be joined on the jury by: Karen Alschuler, Principal and Director of Planning,
SMWM Architects, San Francisco; and Susie Kim, Principal and Architect,
Koetter, Kim & Associates, Inc., Boston.

Stage II submissions are due on November 25. On December 1, the winner of the
Dundas Square design competition will be announced at a special reception,
along with the teams who finish in second and third place.


Media Contact
Joe Berridge
(416) 340-9004 extension 231

Robert Glover
(416) 392-1126

 

 

Toronto maps | Get involved | Toronto links
© City of Toronto 1998-2019